Přeskočit na obsah
Jasné penzijko

Výnosy penzijního spoření: přehled fondů 9 společností

Přehled uvádí výnosy 48 fondů všech 9 penzijních společností za 1, 3, 5 a 10 let k 31. 12. 2025, po odečtení úplat. Fondy jsou rozdělené podle typu a uvnitř skupiny seřazené abecedně podle společnosti. Pořadí nic neznamená, žádný fond nehodnotíme a přehled není doporučení.

Publikováno

Na této stránce

Stav k

Čísla jsou k 31. 12. 2025 a týkají se minulosti. Dokumenty jsme četli 7. 11. 2026. U každého fondu je zdroj s datem, chybějící údaj je výslovně označený.

Rozpětí výnosů za 10 let podle skupin fondů

Graf ukazuje, jak daleko od sebe byly výnosy fondů v každé skupině za 10 let. Fondy ani společnosti v něm nejsou, pořadí z něj vyčíst nejde. Skupiny se liší podílem akcií a fond s jiným podílem akcií nese jiné riziko. Za jiné období by graf vypadal jinak.

Minulé výnosy nezaručují budoucí. Výnos účastnických fondů může být i záporný a hodnota fondu kolísá. Transformované fondy mají garanci nezáporného zhodnocení. Údaje se týkají minulosti a jsou po odečtení úplat.

Účastnické fondy, průměrný roční výnos za 10 letObdobí 2016 až 2025, po odečtení úplat.
SkupinaRozpětí ročněProstřední hodnotaFondů s údajem
Povinné konzervativní fondy
1,24 % až 1,69 %
1,31 %7 z 9
Ostatní účastnické fondy, akcie 75 % a více
5,23 % až 10,01 %
8,39 %7 z 10
Ostatní účastnické fondy, akcie 25 až 75 %
3,11 % až 5,19 %
3,77 %6 z 8
Ostatní účastnické fondy, akcie pod 25 %
0,58 % až 2,85 %
0,98 %4 z 9
Transformované fondy, průměrné roční zhodnocení za 10 letObdobí 2016 až 2025. Zhodnocení se počítá jinak než výnos účastnických fondů, proto se s ním přímo neporovnává. Do fondu nejde vstoupit.
SkupinaRozpětí ročněProstřední hodnotaFondů s údajem
Transformované fondy
0,73 % až 2,23 %
1,19 %8 z 8
Pás je rozpětí od nejnižšího po nejvyšší výnos fondu ve skupině, svislá značka je prostřední hodnota (medián). Skupiny mají pevné pořadí. Graf neukazuje riziko ani výkyvy v jednotlivých letech. Údaj za 10 let má 32 fondů z celkem 48. Ostatní jsou mladší, nebo se údaj nepodařilo doložit. Alternativní účastnické fondy v grafu nejsou, žádný nemá údaj za celé období. Výnosy k 31. 12. 2025. Zdroj: výroční zprávy a hodnoty jednotek společností, u transformovaných fondů Asociace penzijních společností. Odkaz je u každého fondu v přehledu níže.

Výnosy po skupinách fondů

Minulé výnosy nezaručují budoucí. Výnos účastnických fondů může být i záporný a hodnota fondu kolísá. Transformované fondy mají garanci nezáporného zhodnocení. Údaje se týkají minulosti a jsou po odečtení úplat.

Povinné konzervativní fondy

Každá společnost má právě jeden. Podle přehledu APS žádný z nich k 31. 12. 2025 nedržel akcie.

Výnosy po úplatách k 31. 12. 2025. Řazeno abecedně podle společnosti, pořadí nic neznamená. Minulé výnosy nezaručují budoucí.
Fond1 rok20253 roky2023 až 20255 let2021 až 202510 let2016 až 2025Zdroje a poznámky
AllianzAllianz účastnický povinný konzervativní fond2,09 %4,39 % ročně13,76 % celkem2,95 % ročně15,62 % celkem1,67 % ročně18,00 % celkem
ConseqConseq povinný konzervativní fond2,61 %4,38 % ročně13,73 % celkem3,40 % ročně18,21 % celkem1,69 % ročně18,22 % celkem
Česká spořitelnaPovinný konzervativní účastnický fond2,62 %5,29 % ročně16,74 % celkem1,90 % ročně9,85 % celkem1,26 % ročně13,30 % celkem
ČSOBČSOB účastnický povinný konzervativní fond2,28 %4,70 % ročně14,76 % celkem2,32 % ročně12,18 % celkem1,31 % ročně13,92 % celkem
GeneraliPovinný konzervativní fond2,48 %4,65 % ročně14,60 % celkem2,44 % ročně12,79 % celkem1,33 % ročně14,15 % celkem
KBKB povinný konzervativní účastnický fond2,83 %4,89 % ročně15,40 % celkem2,57 % ročně13,52 % celkem1,24 % ročně13,17 % celkem
NNPovinný konzervativní fond2,57 %4,52 % ročně14,18 % celkem2,36 % ročně12,35 % celkem1,25 % ročně13,25 % celkem
RenteaPovinný konzervativní účastnický fond2,20 %4,37 % ročně13,68 % celkemfond je mladšíod vzniku 27. 5. 2021:3,46 % ročně16,95 % celkemfond je mladšíFond vznikl 27. 5. 2021.
UNIQAPovinný konzervativní účastnický fond2,35 %4,39 % ročně13,77 % celkem2,58 % ročně13,58 % celkemnedohledánoHodnotu jednotky k 31. 12. 2015 se nám z veřejně dostupných dokumentů nepodařilo doložit.

Ostatní účastnické fondy, akcie 75 % a více

Zařazení podle podílu akcií v majetku fondu k 31. 12. 2025, dříve mohl být jiný. APS ČR, majetek účastnických fondů, k 31. 12. 2025

Výnosy po úplatách k 31. 12. 2025. Řazeno abecedně podle společnosti, pořadí nic neznamená. Minulé výnosy nezaručují budoucí.
Fond1 rok20253 roky2023 až 20255 let2021 až 202510 let2016 až 2025Zdroje a poznámky
AllianzAllianz dynamický účastnický fondakcie 90,7 %2,54 %10,90 % ročně36,37 % celkem6,33 % ročně35,89 % celkem5,23 % ročně66,52 % celkem
ConseqConseq globální akciový účastnický fondakcie 95,94 %23,36 %19,12 % ročně69,03 % celkem12,64 % ročně81,35 % celkem8,59 % ročně128,08 % celkem
Česká spořitelnaDynamický účastnický fondakcie 85,49 %17,01 %15,22 % ročně52,97 % celkem10,47 % ročně64,52 % celkem8,51 % ročně126,40 % celkem
ČSOBČSOB dynamický účastnický fondakcie 96,84 %11,99 %17,08 % ročně60,49 % celkem10,89 % ročně67,66 % celkem8,39 % ročně123,71 % celkem
ČSOBČSOB dynamický zodpovědný účastnický fondakcie 96,58 %12,16 %12,96 % ročně44,14 % celkemfond je mladšífond je mladšíFond vznikl 1. 1. 2023.
GeneraliDynamický účastnický fondakcie 92,88 %15,97 %16,71 % ročně58,99 % celkem9,78 % ročně59,42 % celkem7,56 % ročně107,19 % celkem
KBKB akciový účastnický fondakcie 88,82 %15,98 %13,97 % ročně48,03 % celkem8,20 % ročně48,32 % celkem5,77 % ročně75,23 % celkemPřehled APS uvádí fond i pod dřívějším názvem Dynamický.
NNRůstový účastnický fondakcie 99,4 %25,86 %25,20 % ročně96,27 % celkem14,81 % ročně99,49 % celkem10,01 % ročně159,69 % celkem
RenteaAkciový účastnický fondakcie 78 %14,50 %13,30 % ročně45,45 % celkemfond je mladšíod vzniku 27. 5. 2021:8,78 % ročně47,26 % celkemfond je mladšíFond vznikl 27. 5. 2021.
UNIQAAkciový účastnický fondakcie 97,53 %2,25 %19,76 % ročně71,76 % celkem11,04 % ročně68,78 % celkemfond je mladšíFond vznikl 19. 5. 2020.

Ostatní účastnické fondy, akcie 25 až 75 %

Zařazení podle podílu akcií v majetku fondu k 31. 12. 2025, dříve mohl být jiný. APS ČR, majetek účastnických fondů, k 31. 12. 2025

Výnosy po úplatách k 31. 12. 2025. Řazeno abecedně podle společnosti, pořadí nic neznamená. Minulé výnosy nezaručují budoucí.
Fond1 rok20253 roky2023 až 20255 let2021 až 202510 let2016 až 2025Zdroje a poznámky
AllianzAllianz vyvážený účastnický fondakcie 56,22 %2,13 %7,43 % ročně24,01 % celkem3,85 % ročně20,81 % celkem3,11 % ročně35,82 % celkemVýroční zpráva 2025 uvádí hodnotu jednotky 1,4550 v přehledu a 1,4548 v příloze. Použita je první, odpovídá jí údaj APS.
Česká spořitelnaVyvážený účastnický fondakcie 49,52 %10,93 %10,72 % ročně35,73 % celkem6,32 % ročně35,88 % celkem5,19 % ročně65,93 % celkem
ČSOBČSOB pro penzi účastnický fondakcie 26,47 %5,57 %6,19 % ročně19,73 % celkem4,70 % ročně25,79 % celkemfond je mladšíFond vznikl 1. 8. 2020.
ČSOBČSOB vyvážený účastnický fondakcie 55,91 %8,11 %10,43 % ročně34,68 % celkem5,87 % ročně32,98 % celkem4,54 % ročně55,93 % celkem
GeneraliVyvážený účastnický fondakcie 48,55 %9,20 %10,35 % ročně34,38 % celkem5,37 % ročně29,89 % celkem4,26 % ročně51,74 % celkem
KBKB vyvážený účastnický fondakcie 46,54 %9,51 %10,41 % ročně34,61 % celkem5,06 % ročně27,98 % celkem3,27 % ročně37,92 % celkem
NNVyvážený účastnický fondakcie 50,07 %5,26 %10,14 % ročně33,61 % celkem4,90 % ročně27,02 % celkem3,28 % ročně38,13 % celkemVýroční zpráva 2015 uvádí fond pod dřívějším názvem Spořicí účastnický fond.
UNIQAVyvážený účastnický fondakcie 49 %7,01 %10,46 % ročně34,79 % celkem5,42 % ročně30,21 % celkemnedohledánoHodnotu jednotky k 31. 12. 2015 se nám z veřejně dostupných dokumentů nepodařilo doložit.

Ostatní účastnické fondy, akcie pod 25 %

Zařazení podle podílu akcií v majetku fondu k 31. 12. 2025, dříve mohl být jiný. Patří sem mimo jiné fondy dluhopisové, peněžní a spořicí. APS ČR, majetek účastnických fondů, k 31. 12. 2025

Výnosy po úplatách k 31. 12. 2025. Řazeno abecedně podle společnosti, pořadí nic neznamená. Minulé výnosy nezaručují budoucí.
Fond1 rok20253 roky2023 až 20255 let2021 až 202510 let2016 až 2025Zdroje a poznámky
ConseqConseq dluhopisový účastnický fondakcie 0 %3,38 %5,72 % ročně18,15 % celkem4,44 % ročně24,26 % celkem2,85 % ročně32,48 % celkem
ConseqConseq Target Bond 2035 účastnický fondakcie 0 %0,86 %3,44 % ročně10,69 % celkemfond je mladšíod vzniku 12. 2. 2022:4,09 % ročně16,85 % celkemfond je mladšíFond vznikl 12. 2. 2022.První hodnota jednotky v exportu společnosti je z 31. 3. 2022, roční výnos od vzniku počítáme od data vzniku podle APS.
Česká spořitelnaEtický účastnický fondakcie 19,38 %4,03 %5,13 % ročně16,21 % celkem2,12 % ročně11,05 % celkemfond je mladšíFond vznikl 7. 11. 2017.
ČSOBČSOB garantovaný účastnický fondakcie 0 %2,35 %4,06 % ročně12,68 % celkem1,74 % ročně8,99 % celkem0,80 % ročně8,33 % celkem
GeneraliSpořicí účastnický fondakcie 4,9 %3,48 %5,49 % ročně17,39 % celkem1,58 % ročně8,15 % celkem1,16 % ročně12,23 % celkem
KBKB dluhopisový účastnický fondakcie 0 %1,70 %4,78 % ročně15,04 % celkem1,20 % ročně6,17 % celkem0,58 % ročně5,93 % celkemPřehled APS uvádí fond i pod dřívějším názvem Spořicí.
KBKB peněžní účastnický fondakcie 0 %2,97 %4,59 % ročně14,41 % celkem3,95 % ročně21,36 % celkemfond je mladšíFond vznikl 5. 12. 2019.
RenteaDluhopisový účastnický fondakcie 0 %1,10 %4,58 % ročně14,37 % celkemfond je mladšíod vzniku 27. 5. 2021:3,69 % ročně18,15 % celkemfond je mladšíFond vznikl 27. 5. 2021.
UNIQADluhopisový účastnický fondakcie 4,45 %2,06 %3,82 % ročně11,90 % celkem1,37 % ročně7,06 % celkemnedohledánoHodnotu jednotky k 31. 12. 2015 se nám z veřejně dostupných dokumentů nepodařilo doložit.

Alternativní účastnické fondy

Všechny vznikly v roce 2025, delší období proto nemají. Mají vlastní zákonné limity úplat, proto jsou ve zvláštní skupině.

Výnosy po úplatách k 31. 12. 2025. Řazeno abecedně podle společnosti, pořadí nic neznamená. Minulé výnosy nezaručují budoucí.
Fond1 rok20253 roky2023 až 20255 let2021 až 202510 let2016 až 2025Zdroje a poznámky
ConseqConseq realitní účastnický fondfond je mladšífond je mladšífond je mladšífond je mladšíFond vznikl 19. 8. 2025.Celých 12 kalendářních měsíců zatím nemá, výnos proto neuvádíme.
Česká spořitelnaFond pro budoucnost, alternativní účastnický fond4,25 %fond je mladšífond je mladšífond je mladšíFond vznikl 7. 1. 2025.Přehled APS ho neuvádí, údaj je z dokumentů společnosti a odpovídá roku 2025 bez prvních šesti dnů.
GeneraliFuture alternativní účastnický fond-3,70 %fond je mladšífond je mladšífond je mladšíFond vznikl 1. 1. 2025.Činnost zahájil v lednu 2025. Přehled APS ho neuvádí, výpočet je z počáteční hodnoty jednotky 1 Kč a hodnoty 0,9630 Kč k 31. 12. 2025.
RenteaAlternativní účastnický fondfond je mladšífond je mladšífond je mladšífond je mladšíFond vznikl 1. 4. 2025.Celých 12 kalendářních měsíců zatím nemá, výnos proto neuvádíme.

Transformované fondy

Staré penzijní připojištění, do kterého už nelze vstoupit. Uvádí se zhodnocení, které společnost za kalendářní rok připsala účastníkům, ne změna hodnoty jednotky. S účastnickými fondy se proto přímo neporovnává. Konkrétní smlouva se může lišit podle penzijního plánu.

Výnosy po úplatách k 31. 12. 2025. Řazeno abecedně podle společnosti, pořadí nic neznamená. Minulé výnosy nezaručují budoucí.
Fond1 rok20253 roky2023 až 20255 let2021 až 202510 let2016 až 2025Zdroje a poznámky
AllianzAllianz transformovaný fond1,76 %2,22 % ročně6,80 % celkem1,84 % ročně9,57 % celkem1,29 % ročně13,70 % celkem
ConseqConseq Transformovaný fond3,45 %4,76 % ročně14,96 % celkem3,86 % ročně20,84 % celkem2,23 % ročně24,62 % celkem
Česká spořitelnaTransformovaný fond2,11 %2,56 % ročně7,87 % celkem2,17 % ročně11,31 % celkem1,52 % ročně16,28 % celkem
ČSOBTransformovaný fond Stabilita1,70 %1,57 % ročně4,77 % celkem1,11 % ročně5,68 % celkem0,93 % ročně9,74 % celkem
GeneraliTransformovaný fond1,18 %2,07 % ročně6,35 % celkem1,61 % ročně8,30 % celkem1,40 % ročně14,89 % celkemVýroční zpráva 2025 uvádí za rok 2025 návrh 1,16 %, přehled APS 1,18 %. Použit je přehled APS jako u ostatních fondů.
KBTransformovaný fond KB Penzijní společnosti1,65 %2,00 % ročně6,11 % celkem1,59 % ročně8,20 % celkem1,05 % ročně11,06 % celkem
NNTransformovaný fond1,20 %0,77 % ročně2,33 % celkem0,74 % ročně3,76 % celkem0,73 % ročně7,57 % celkem
UNIQATransformovaný fond1,14 %1,35 % ročně4,10 % celkem1,20 % ročně6,13 % celkem1,08 % ročně11,38 % celkem

Co přehled obsahuje

  • V přehledu je 48 fondů 9 společností. U 46 je doložený výnos aspoň za jedno období, 2 zatím nemají 12 kalendářních měsíců dat.
  • Počet fondů s údajem: za 1 rok 46, za 3 roky 44, za 5 let 39, za 10 let 32.
  • U 3 fondů, které existují déle než 10 let, se údaj za 10 let nepodařilo doložit.

Minulé výnosy nezaručují budoucí. Výnos účastnických fondů může být i záporný a hodnota fondu kolísá. Transformované fondy mají garanci nezáporného zhodnocení. Údaje se týkají minulosti a jsou po odečtení úplat.

Jak přehled číst

  • Datum. Všechna čísla končí k 31. 12. 2025. Novější datum, ke kterému by šly doložit výnosy za 1, 3, 5 i 10 let všech společností jednou metodikou, v dokumentech nemáme.
  • Ročně a celkem. Údaj „ročně" je průměrný roční výnos, někdy psaný jako p. a. Údaj „celkem" je kumulativní výnos za celé období. Průměr neznamená, že fond vydělal stejně každý rok. V jednotlivých letech mohl být výnos i záporný.
  • Po úplatách. U účastnických fondů je výnos změna hodnoty penzijní jednotky. Hodnota jednotky je vlastní kapitál fondu na jednu jednotku, úplaty jsou v ní už odečtené.
  • Co ve výnosu není. Státní příspěvek, příspěvek zaměstnavatele, vlastní vklady, jednorázové poplatky a případná daň při výplatě. Výnos konkrétního účastníka se proto liší, záleží i na tom, kdy a kolik vkládal.
  • Odkud čísla jsou. Za 1, 3 a 5 let vycházejí z přehledu Asociace penzijních společností. Údaj „ročně" je přesně z přehledu a údaj „celkem" jsme dopočítali z ročních hodnot. Za 10 let jsme výnos spočítali z hodnoty jednotky k 31. 12. 2015 a k 31. 12. 2025 podle dokumentů společností, protože přehled asociace tak dlouhé období nemá. U fondů, kde máme hodnoty jednotek z dokumentů společností, jsme výpočet porovnali s přehledem asociace. Liší se nejvýše o setiny procentního bodu.
  • Skupiny. Povinné konzervativní, alternativní a transformované fondy mají vlastní skupinu podle druhu fondu. Ostatní účastnické fondy dělíme mechanicky podle podílu akcií k 31. 12. 2025 v přehledu asociace: 75 % a více, 25 až 75 % a pod 25 %. Fond s jiným podílem akcií nese jiné riziko, proto nestojí ve stejné tabulce. Podíl je z jednoho dne a dříve mohl být jiný. Některé fondy v průběhu let změnily strategii nebo název.
  • Mladší fondy. Výnos za období uvádíme, jen když fond celé období existoval. U fondu mladšího pěti let je navíc výnos od vzniku. Fond, který k 31. 12. 2025 neměl celých 12 kalendářních měsíců, výnos nemá. Přehled asociace u některých mladších fondů průměr za 5 let uvádí, počítá ale i neúplný první rok, a tak ho nepřebíráme.
  • Transformované fondy. Do fondu nejde vstoupit a výnos se počítá jinak než u účastnických fondů. Je to zhodnocení, které společnost za kalendářní rok připsala účastníkům, proto ho s ostatními skupinami přímo neporovnáváme a v grafu rozpětí mají vlastní tabulku. Údaj „ročně" a „celkem" jsme z něj dopočítali.
  • Pravidla. Při uvádění minulých výnosů se držíme pravidel, která § 39 vyhlášky č. 117/2012 Sb. stanoví penzijním společnostem, i když tento web penzijní společností není.

Proč tu není pořadí

Lidé často hledají srovnání penzijního spoření a jeden fond, který je správný pro všechny. Tabulka takový fond neukazuje. Výsledek se liší podle zvoleného období a podle toho, kolik má fond akcií, a minulý výnos o budoucím nic jistého neříká. Situaci čtenáře, jeho horizont ani vztah k riziku neznáme a nezjišťujeme.

Přehled uvádí jen výnosy. Není doporučením žádného fondu ani společnosti a nevysvětluje podmínky konkrétní smlouvy. Úplaty jednotlivých fondů jsou na stránce Poplatky, weby společností na stránce Penzijní společnosti.

Zdroje

Odkaz na dokument s datem je u každého fondu v tabulce. Přehled čten 7. 11. 2026.

Zpráva jen tehdy, když se u zákona něco stane

Další kroky návrhu: 3. čtení ve Sněmovně, Senát, prezident, Sbírka zákonů. O každém z nich vám můžeme poslat krátkou zprávu.

  • Jen fakta o průběhu návrhu. Žádné nabídky ani výpočty.
  • Stačí e-mail. Věk, příjem ani údaje o smlouvě nepotřebujeme.
  • Odhlásit se můžete jedním tlačítkem z každého e-mailu.

Posíláme jen faktické novinky o průběhu návrhu zákona. Žádné nabídky ani výpočty. Stačí e-mail, věk, příjem ani údaje o smlouvě nebo dítěti nepotřebujeme.

Nejdřív vám přijde potvrzovací e-mail. Bez potvrzení vám nic dalšího neposíláme.

Kdo údaje zpracovává a jak dlouho je držíme, popisuje stránka Ochrana osobních údajů.